bekir.jpg

Bekir TUĞCU

 

I was born in 1970 in Istanbul. I graduated from Istanbul University Faculty of Medicine. I became a neurosurgeon specialist in 2005. I continue my academic life as the chief director of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Neurosurgery Department. 

I started photography in 1990 at the oldest and classical national photography society, İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği). However, due to my professional career, I could not produce photographs as I wanted in the next decade.

I have focused on photographs to predominantly culture and especially people's relationships with their surroundings over the past 20 years. I am more interested in taking photographs, which are called documentary photographs or direct photographs, that detect, speak and tell the truth from real life. I rather aim to capture and present moments that cannot be repeated with good composition and the right light.

My documentary photography project “Tersane-i Amire” realized with Tuğba Kırallı was exhibited in Uğur Varlı Art Gallery in 2010 and Mimar Sinan Historical Caravanserai in Büyükçekmece. My solo exhibition “Images that remain in my mind” was exhibited at Buyukcekmece Ataturk Cultural Center in 2017. I received many medals and awards in national and international photography competitions, and I deserved the titles AFIAP in 2012. I was awarded with the Sami Güner Cup, the most important national documentary photo contest, twice in 2011 and 2012. ¨Mangal kömürcüleri-charcoalers¨, ¨Mardin¨, ¨Ömürlük-Lifetime¨, ¨Cansız bedenler- dead bodies¨, ¨Kabile-Tribe¨, ¨Hindistan-India¨, ¨Ölüm gerçek-Dead is real¨ projects met the audience in many societies and events.

I am a member of IFSAK and BUFOD societies and I continue to give photography lessons in both societies. I am married and have two children.Bekir TUĞCU

 

1970 yılında İstanbulda doğdum. İstanbul Tıp Fakültesini bitirdikten sonra 2005 yılında Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı oldum. 2013 yılında Doçent Dr ünvanını aldım. Halen Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi bölüm direktörü olarak akademik hayatımı devam ettirmekteyim.

Fotoğrafa 1990 yılında en eski ve önde gelen fotoğraf derneği olan İFSAK ((İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği)’inde başladım. Ama mesleki kariyerim nedeni ile takip eden 10 yılda istediğim kadar fotoğraf üretemedim.

Öncelikli olarak kültürel fotoğraflar ve insanla çevresi arasındaki ilişkiye işaret eden fotoğraflar üzerine odaklandım. 20 yıldır doğrudan fotoğraf olarak tanımlanan, konuşan,gerçek hayatı anlatan fotoğraflarla daha çok ilgileniyorum. Bir daha tekrarlanması mümkün olmayan anları doğru kompozisyon ve doğru ışıkla sunmayı amaçlıyorum.

Tuğba Kırallı ile birlikte gerçekleştirdiğim “Tersane-i Amire” çalışması 2010 yılında Uğur Varlı sanat galerisinde ve Büyükçekmece Mimar Sinan Kervansarayında sergilendi. 2017 yılında “Aklımda kalan suretler” kişisel sergim Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezinde sergilendi. 2011 ve 2012 yıllarında, en önemli ulusal belgesel fotoğraf yarışması olan Sami Güner kupasını iki kez kazandım. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda çok sayıda ödül kazandım ve 2012 yılında AFIAP ünvanı aldım. ¨Mangal kömürcüleri¨, ¨Mardin¨, ¨Ömürlük¨, ¨Cansız bedenler¨, ¨Kabile¨, ¨Hindistan¨, ¨Ölüm gerçek¨ projelerim çok sayıda dernek ve etkinlikte izleyicilerle buluştu. 

İFSAK ve BÜFOD üyesiyim. Her iki dernek bünyesinde de temel fotoğraf kurslarında eğitmenlik yapmaktayım.

Evli ve 2 kız çocuk babasıyım.